Başkalarının Hayatı

Orijinal adı Das Leben der Anderen olan Başkalarının Hayatı, 2006 yılı Alman yapımı bir dram filmidir. Psikolojik bir yönü de olan Başkalarının Hayatı, dönem filmleri arasında önemli bir yer edinmektedir. Çok önceleri Francis Ford Coppola’nın çektiği Konuşma filmini de andıran Başkalarının Hayatı, yayınlandıktan sonra büyük ses getirmiş ve toplamda 92 ödüle aday gösterilmiş, bunlardan da 67 tanesine layık görülmüştür.

Sinema tarihinde yer edinmiş dönem filmlerinden biri olan Başkalarının Hayatı, yönetmeninin ilk uzun metraj filmi olması özelliğiyle de dikkat çekiyor. Filmin yönetmen koltuğunda oturan Florian Henckel von Donnersmarck, aynı zamanda filmin senaryosunu da kaleme almış. Bu filmden sonra da Turist filmini çeken Donnersmarck, 2 filmden oluşan etkileyici bir kariyere sahip bir yönetmen olarak anılıyor. Yapımcılığını Quirin Berg’in üstlendiği filmin müzikleri ise Stéphane Mouvha ve Gabriel Yared tarafından bestelenmiş. 137 dakika uzunluğundaki filmin oyuncu kadrosunda Martina Gedeck, Ulrich Mühe, Sebastian Koch, Thomas Thieme, Volkmar Kleinert gibi isimler yer alıyor. Film Akademi Ödülleri’nde tek dalda aday gösterilmiş ve aday olduğu En İyi Yabancı Film Oscar’ına layık görülmüştür. Etkileyici bir konuya sahip olan film, bazı görevlerin ve duyguların sorgulanabilirliği üzerine kafa yorulmasını sağlamaktadır.

Doğu Almanya’da geçen film, 1980’li yıllarda ülkede kurulan istihbarat teşkilatının boyutları hakkında izleyicinin fikir edinmesine olanak sağlıyor. Çeşitli nedenlerden dolayı ülkenin önde gelen sanatçılarından biri olan Georg Dreyman’ın istihbarat teşkilatı Stasi tarafından izlemeye alınmasını konu olarak işleyen filmde, Dreyman’ı izlemekle görevli olan subayın yaşadıkları ve başkalarının hayatına dahil olmasıyla birlikte hissettiği tuhaf duygular izleyiciye başarıyla aktarılıyor. Başkalarının Hayatı, hem işlediği konu hem de işleyiş tarzındaki detaycı yaklaşım sayesinde hak ettiği övgülere mazhar olmuş bir film olarak nitelendirilebilir.