Bıçak Sırtı

Orijinal adı Blade Runner olan Bıçak Sırtı, 1982 yılı Amerikan yapımı bilim kurgu türünde bir dram filmidir. Film, Philip K. Dick’in Do Androids Dream of Electric Sheep?  isimli romanından esinlerek beyaz perdeye uyarlanmıştır. Yayınlandığı dönem büyük ses getiren film, aday gösterildiği 27 ödülün 10 tanesini kazanmayı başarmıştır. 28 milyon dolarlık bir bütçeye sahip olan Bıçak Sırtı, Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından ABD Ulusal Film Arşivi’ne kaldırılarak koruma altına alınmıştır.

Yönetmen koltuğunda usta yönetmen Ridley Scott’ın oturduğu filmin uyarlama senaryosunu Hampton Fancher ve David Webb Peoples kaleme almıştır. Yapımcılığını Michael Deeley’in üstlendiği filmin güçlü oyuncu kadrosunda Harrison Ford, Rutger Hauer, Sean Young, Edward James Olmos, M. Emmet Walsh, Daryl Hannah, William Sanderson, Brion James, Joe Turkel gibi isimler yer almıştır. Müzikleri ünlü grup Vangelis tarafından hazırlanan Bıçak Sırtı, Akademi Ödülleri’nde En İyi Efekt ve En İyi Sanat Tasarımı alanlarında Oscar’a aday gösterilmiş ancak kazanamamıştır. Filmin Vangelis tarafından hazırlanan müzikleri de Golden Globes’da En İyi Müzik dalında aday gösterilmiştir. BAFTA Ödülleri’nde 8 dalda aday gösterilen Bıçak Sırtı, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kostüm Tasarımı ve En İyi Sanat Tasarımı olmak üzere 3 dalda ödüle layık görülmüştür. Filmin üstün görsel efektleri birçok filme örnek olmuş ve bu alanda bir kıstas görevi üstlenmiştir.

Film gelecekte geçen bir olayı anlatmaktadır. Harrison Ford’un hayat verdiği Deckard, kaçak Replikant’ları yakalamakla görevli bir Blade Runner’dır. Replikant, insanlar tarafından yapılan yapay insanlara verilen isimdir. Görevinden sıkılan ve bırakmayı düşünen Deckard, 5 tehlikeli Replikant’ın bir uzay gemisini çaldığını ve birçok insanın yaşadığı bir şehire geldiğini öğrenir. Bunun üzerine görevi üstlenir ve Replikant’ların peşine düşer. Bıçak Sırtı, bir bilim kurgu klasiği olarak değerlendirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir