Büyük Dövüş

Orijinal adı Warrior olan Büyük Dövüş, 2011 yılı Amerikan yapımı bir dram filmidir. Yaklaşık 25 milyon dolarlık bir bütçeye sahip olan film, Amerika Birleşik Devletleri’nde 13 milyon dolar, dünya çapında ise 23 milyon dolarlık bir hasılata imza atmayı başarmıştır. Çeşitli organizasyonlarda toplam 13 ödüle aday gösterilmiş ve 2 tanesine layık görülmüştür. Yayınlandığı dönem çok ses getiremeyen film, daha sonraları sinemaseverler arasında tutularak popüler bir hale gelmiştir.

Yönetmen koltuğunda Gavin O’Connor’ın oturduğu filmin yapımcılığını da Greg O’Connor’la birlikte Gavin O’Connor üstlenmiştir. Müzikleri Mark Isham imzası taşıyan filmin oyuncu kadrosunda Joel Edgerton, Tom Hardy, Nick Nolte, Jennifer Morrison, Frank Grillo, Kevin Dunn, Maximiliano Hernandez, Bryan Callen gibi isimler yer almıştır. Hikayesi Gavin O’Connor ve Cliff Dorfman’a ait olan filmin senaryosunu, yine hikayenin sahibi bu ikiliyle beraber Anthony Tambakis kaleme almıştır. Büyük Dövüş, Akademi Ödülleri’nde yalnızca En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında aday gösterilmiş ancak Oscar’a layık görülmemiştir.

Filmde, iki boksör kardeşin mücadelesi anlatılmaktadır. Alkolik bir eski boksörün oğulları olan kardeşler bir turnuvada karşı karşıya gelirler. Küçük kardeş olan Tom Conlon babası tarafından müsabakalara hazırlanır. Büyük Dövüş, kardeşlerin kozlarını paylaşmalarına aracı olacaktır.