Can Dostum

Fransız sinemasının son yıllarda çıkardığı en dokunaklı filmlerden biri olan Can Dostum, 2011 yılında izleyiciyle buluşmuştur. İMDb Top 250 sıralamasında Mart 2014 yılı itibarıyla 37. sırada bulunan film, son zamanlarda oldukça popüler bir hal almıştır. 10 milyon dolarlık bütçeyle çekilen ve 430 milyon dolara yakın bir hasılata imza atan Can Dostum, Fransa’da Bienvenue chez les Ch’tis filminden sonra en çok izlenen film unvanını elde etmeyi başardı.

Orijinal adı Intouchables olan komedi ve dram türündeki Can Dostum, bir çok ödüle aday olup çoğunu da kazanmıştır. Ancak film Akademi Ödülleri’nde herhangi bir kategoride aday gösterilmemiştir. Filmin yönetmen koltuğunda Olivier Nakache ve Eric Toledano otururken, senaryosunu da aynı ikili kaleme almıştır. Filmin yapımcılığını Laurent Zeitoun ve Yann Zenou üstlenmiş, dikkat çeken müziklerini ise Ludovico Einaudi bestelemiştir. Başrollerini François Cluzet ve Omar Sy’nin paylaştığı filmde Omar Sy, gösterdiği üstün oyunculuk performansıyla dikkatleri üzerine çekmiş ve bir çok ödüle layık görülmüştür. Bir çok duyguyu içinde barındıran Can  Dostum’da Omar Sy ve François Cluzet ikilisine Anne Le Ny, Audrey Fleurot, Clotilde Mollet, Syrill Mendy gibi isimler eşlik etmiştir. Sıkmadan kendini izleten film, bir çok sinemaseverin favorileri arasında bulunmaktadır. Seyir keyfi oldukça yüksek olan Can Dostum, izledikten sonra da insanda iz bırakan filmler arasında gösterilebilir.

Gerçek bir hikayeden esinlenerek sinemaya uyarlanan Can Dostum’da izleyiciye dokunaklı bir hikaye anlatılmaktadır. Bir hayli zengin bir adam olan Philippe, geçirdiği bir kaza sonucu hareket kabiliyetini yitirmiş, bakıma muhtaç biridir. Yardımcısıyla beraber kendisine bakacak elemanı seçerken karşısına çıkan Driss ise esprili, umursamaz, zeki ve serseri bir karaktere sahiptir. Driss’in ilginç karakterinden etkilenen Philippe bu işe hiç uygun olmadığı halde Driss’le çalışmak ister. Philippe klasik müzik dinleyen, sanatın her dalıyla ilgilenen, adrenalin tutkunu bir adamken Driss, onun tam zıttı bir kişiliktir. Bu iki karakterin birbirlerini tamamlamalarıyla oluşan derin dostluk, mizahi bir yönle izleyiciye aktarılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir