Dövüş Kulübü

Öncelikle belirtmek gerekir ki Dövüş Kulübü salt aksiyondan oluşan bir dövüş filmi değildir. Dövüş Kulübü, felsefi bir altyapıya sahip, fikir bazında izleyiciye birşeyler anlatmaya çalışan, bazı şeyleri sorgulatmayı hedefleyen bir fimdir. 1999 yılı Amerikan yapımı film aynı isimli romandan sinemaya uyarlanmıştır. İlginç konusu ve finalinde seyirciyi uğrattığı şok nedeniyle iz bırakan filmler arasına adını yazdırmayı başarmıştır. Usta yönetmen David Fincher’ın yönetmenliğini üstlendiği filmin çok konuşulan müzikleri ise Dust Brothers tarafından yapılmıştır. Chuck Palahniuk’un romanından uyarlanan Dövüş Kulübü’nün senaryosu ise Jim Uhls tarafından yazılmıştır. Gişede de güzel bir başarı elde eden film 100 milyon dolarlık bir hasılata imza atmıştır. Ayrıca filmin En İyi Ses Efekti dalında bir adet de Oscar’ı mevcuttur. Film takındığı anarşist tutum ve verdiği özgürlük mesajları nedeniyle birçok insan için özel bir anlam ifade etmektedir.

Orijinal adı Fight Club olan ve yayınlandığı dönem büyük ses getiren ve ilerleyen zaman boyunca popülaritesini ivmeli bir şekilde artıran Dövüş Kulübü filminin oyuncu kadrosu da oldukça etkileyici isimlerden oluşuyor. Filmde Brad Pitt ve Edward Norton başrolü paylaşırken, bu müthiş ikiliye Helena Bonham Carter, Meat Loaf, Zach Grenier, David Andrews gibi isimler eşlik ediyor.

Birçok insan tarafından en iyi olarak nitelenen bu kült filmde, sıradan iş hayatından oldukça bunalan bir adamın, hayatının radikal bir şekilde değişmesi ve bu süreçte yaşadıkları anlatılıyor. Bu anlatım esnasında bizim de mevcut hayatlarımızı sorgulamamız, neyi ne için yaptığımızı bilmemiz, mevcut sistemin zaaflarını görmemiz isteniyor. Son derece sürükleyici bir yapıya sahip olduğundan izleyiciyi hiç sıkmayan ve sonunda yaptığı ters köşe ile de izleyici üzerinde büyük bir etki bırakan Dövüş Kulübü şüphesiz ki izlenmesi gereken filmlerden birisi.