Er Ryan’ı Kurtarmak

Orijinal adı Saving Private Ryan olan ve Türkçe’ye Er Ryan’ı Kurtarmak olarak çevrilen film, yayınlandığı dönem adından çokça söz ettirmiştir. Günümüzde hala popülerliğini koruyan Er Ryan’ı Kurtarmak bir çok sinemasever tarafından gelmiş geçmiş en iyi filmler arasında gösterilmektedir. Sinema tarihinde II. Dünya Savaşı dendiğinde akla gelen ilk film olan Er Ryan’ı Kurtarmak, bir çok ödüle layık görülmüştür ve İMDb Top 250 listesinde 35. Sırada bulunmaktadır. Tahminen 70 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilen film, toplamda 480 milyon dolara yakın bir hasılata imza atmıştır.

Sinema tarihinin kül yapımlarından biri olan Er Ryan’ı Kurtarmak filminin yönetmen koltuğunda, usta yönetmen Steven Spielberg oturmaktadır. Gerçek bir hikayeden esinlenerek oluşturulan filmin senaryosunu ise Robert Rodat kaleme almıştır. Oscar adayı müziklerini John Williams’ın bestelediği filmin yapımcılığını ise Steven Spielberg, Gary Levinsohn, Mark Gordon, Ian Bryce üstlenmiştir. Bu dev yapımın oyuncu kadrosu da filmin kalitesiyle doğru orantılıdır. Tom Hanks, Tom Sizemore, Edward Burns, Barry Pepper, Adam Goldberg, Vin Diesel ve Matt Damon gibi isimlerin yer aldığı film, Akademi Ödülleri de dahil olmak üzere toplam 119 ödüle aday gösterilmiş ve bu ödülleri 63’ünü kazanmayı başarmıştır. Akademi Ödülleri’nde 11 dalda aday olmuş ve En İyi Yöntmen, En İyi Ses, En İyi Efekt, En İyi Kurgu, En İyi Görüntü Yönetmeni dalları olmak üzere 5 adet Oscar kazanmıştır. Bir çok sahnesiyle akıllara kazınan Er Ryan’ı Kurtarmak, özellikle filmin ilk dakikalarındaki Normandiya Çıkarması’nı konu alan sahneleri ile hafızalarda çok güçlü bir yer edinmiştir. Bir çok film eleştirmeni tarafından sinema tarihinde yer alan en gerçekçi sahneler olarak nitelendirilen sahneler, yönetmen Spielberg’in En İyi Yönetmen ödülünü ne kadar hak ettiğinin bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Son derece sürükleyici bir yapıt olan Er Ryan’ı Kurtarmak, izlerken izleyicileri bir an olsun sıkmadan sonuna kadar hikayenin içinde tutmayı başarmaktadır. Sürükleyiciliğinin yanı sıra anlattığı hikaye itibarıyla da etkileyiciliği bulunan filmin albenisini artıran nedenler çoğaltılabilir. Hemen her sinemasever tarafından güzelliği kabul edilen film, rahatlıkla başkalarına tavsiye edilebilir niteliktedir.

II. Dünya Savaşı sırasında yaşanan bir olayın konu olarak ele alındığı Er Ryan’ı Kurtarmak filminde, Tom Hanks’in hayat verdiği Yüzbaşı John H. Miller ve askerlerinin macerasına tanık oluyoruz. Yüzbaşı Miller ve ekibi, aldıkları bir emir doğrultusunda savaş meydanlarında Er Ryan’ı aramaktadırlar. Matt Damon’ın hayat veridiği Er Ryan, 3 kardeşi savaşta ölünce hükumet tarafından terhis edilmesine karar verilmiş bir askerdir. Yüzbaşı Miller ve ekibi de Ryan’ı savaş meydanından çıkararak güvenli bir şekilde eve dönmesini sağlama amacındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir