Bizans Oyunları

Bizans Oyunları, 2000 yılında Kahpe Bizans adı ile beyaz perdeye sunulan ve senaryosunu Gani Müjde’nin yazıp yönettiği başrollerinde ise Mehmet Ali Erbil, Cem Davran, 2015 yılında vefat eden Sümer Tilmaç, Demet Şener Kutluay, Hande Ataizi gibi döneminin popüler yıldızlarının bulunduğu filmin devam filmi olarak 15 yılın ardından çekilecek olan yeni bir Gani Müjde filmidir.

Bizans Oyunları filmi aslında Kahpe Bizans 2 olarak belirlenmişti fakat ilk filmin yapımcılarının isim telif hakkına dair dava açması sebebiyle filmin isminin değiştirilmesi gerekmiştir. Dava durumundan ötürü de ikinci filminde senaristi olan Gani Müjde yeni filmin isminini Geym of Bizans/ Bizans Oyunları olarak belirlemiştir.

Ocak 2016 da vizyona girmesi planlanan filmin yapımcıları ise Avşar Film ve Tükenmez Kalem ekibidir. 15 yılın ardından çekilen ikinci filmin başrollerinde ise ilk filmde oynayan oyuncular yer almayacaktır. Yeni filmin başrol oyuncularının Gürkan Uygun, Özge İnci, Altuğ Yücel, Murat Dalkılıç ve Gonca Vuslateri olacağı belirtilmiştir. Geym of Bizans filmi Bulgaristan’da çekilmektedir.

Kahpe Bizans

2000 yılında Gani Müjde tarafından beyaz perdeye sunulan Kahpe Bizans filmi Türkiye’de 2.5 milyon kişi tarafından izlenilen komedi dalında yer alan bir sinema filmidir. Malkoçoğlu, Tarkan gibi Yeşilçam filmlerini ti’ye alan yönlerinin de bulunduğu filmin konusu ise şu şekildedir;

Anayurtları olan Avustralya’dan o bölgenin yerli hayvanı olan kanguruların saldırısına uğradığı için ayrılmak zorunda kalan Nacaroğulları, kendilerine yeni bir memleket aramaya başlarlar, bu arayışta yolları önce Fransa’ya düşen Nacaroğulları, önlerine çıkan köpeğin yol tarif etmesi ile Anadolu topraklarına varırlar ve Anadolu’yu yeni anayurtları olarak belirlerler. Bu dönemde Anadolu topraklarına Doğu Roman İmparatorluğu yani Bizans Devleti hakimdir. Bizans’ın İmparatoru olan İlletyus ise, Nacaroğullarının Anadolu’ya yerleştikleri dönemde bir rüya görür ve rüyayı saray kahinine yorumlattığında o gün doğan bir bebek tarafından ileride öldürüleceğini söyler. Bahsedilen günde Nacaroğulları’nın beyi olan Süper Gazi’nin eşi doğum yapmıştır ve Süper Gazi eşine doğan çocuklarını saklaması gerektiğini belirtir. Film bu tarz absürtlükler ile devam etmektedir.

Kahpe Bizans filminin devamı niteliğinde olan Bizans Oyunları filminin fragmanını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir