Gladyatör

Orijinal adı Gladiator olan Gladyatör, 2000 yılı Amerikan yapımı bir dram filmidir. Yayınlandığı dönem büyük ses getiren ve bir çok ödüle aday gösterilen film Roma tarihinin bir dönemini işlemektedir. Gladyatör, gerçek olaylardan esinlenilrek kurgulanmış olsa da tarihi tam olarak yansıtmamaktadır. Sinemada 155 dakikalık versiyonu gösterilen film, 103 milyon dolarlık bütçeyle çekilmiş ve 460 milyon dolara yakın bir hasılata imza atmıştır. Genişletilmiş versiyonu 171 dakika olan film toplam 136 ödüle aday gösterilmiş ve bunlardan 56 tanesini kazanmayı başarmıştır.

Yönetmen koltuğunda ünlü yönetmen Ridley Scott’ın oturduğu filmin senaryosu David Franzoni, John Logan ve William Nicholson tarafından kaleme alınmıştır. Douglas Wick, David Franzoni ve Branko Lustig’in yapımcılığını üstlendiği filmin, çok konuşulan müzikleri ise film müziği denilince akla gelen ilk isimlerden olan Hans Zimmer tarafından bestelenmiştir. Filmin tema müziği olan Now We Are Free ise Dead Can Dance grubunun vokolisti olan Lisa Gerrard tarafından seslendirilmiştir. Gladyatör son zamanların en başarılı epik filmlerinden biri olarak dikkat çekmektedir. Filmin oyuncu kadrosunda Russel Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen, Oliver Reed, Djimon Hounsou, Richard Harris ve David Hemmings gibi isimler yer almaktadır. 12 dalda Akademi Ödülleri’ne aday gösterilen film, En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Ses, En İyi Görsel Efekt ve En İyi Kostüm dalında Oscar ödüllerine layık görülmüştür. Anlattığı hikaye itibarıyla oldukça etkileyici bir film olan Gladyatör, uzun süresine rağmen gayet sürükletici bir film olarak nitelendirilebilir. Destansı ve tarihi bir anlatıma sahne olan film bir çok sinemaseverin favorileri arasında yer almaktadır.

Roma İmparatorluğu’nun gerilemeye başladığı dönem olarak nitelendirilen zamanda geçen film, Roma ordusunun önemli generallerinden birinin Roma Kralı olacakken bir gladyatöre dönüşmesinin hikayesini anlatıyor. Russel Crowe’un hayat verdiği General Maximus karakteri Roma İmparatoru Marcus Aurelius’un kendisinden sonra tahta çıkmasını istediği bir kişidir. Kral’ın bu isteğinden oğlu Commodus’un haberdar olmasıyla birlikte General için zor günler başlıyor. Commodus önce babasını öldürüyor ardından da General ve ailesi hakkında ölüm emri veriyor. Öldürülmekte son anda kurtulan General Maximus, köle tüccarlarının eline düşerek bir Gladyatör’e dönüşüyor.