Guguk Kuşu

Orijinal adı One Flew Over the Cuckoo’s Nest olan ve Ken Kesey’in aynı isimli romanından sinemaya uyarlanan Guguk Kuşu, verdiği mesajlarla oldukça dikkat çeken bir yapım özelliğini taşımaktadır. 3 milyon dolar bütçeyle çekilen film, 108 milyon dolarlık bir hasılata imza atmıştır. Başrolünde Jack Nicholson’ın yer aldığı filmin oyunculuk kadrosu da güçlü isimlerden oluşuyor. Filmde Jack Nicholson’a Louise Fletcher, William Redfield, Michael Berryman, Peter Brocco gibi isimler eşlik ediyor.

1975 yılı Amerikan yapımı filmin yönetmenliğini Milos Forman üstlenirken, senaryosu Bo Goldman ve Lawrance Hauben tarafından yazılmıştır. Müziklerini Jack Nitzsche’nin bestelediği filmin yapımcılığını ise Michael Douglas üstlenmiştir. Douglas, çok istemesine rağmen babasına rol vermediği için araları Guguk Kuşu yüzünden açılmıştır. Filmde anlatılan hikaye oldukça dikkat çekici ve etkileyicidir. Özgürlük düşkünü bir kahramanın anlatıldığı film, izleyicilere otorite ile olan savaşı çok güzel bir şekilde aktarmaktadır. Nispeten yavaş ilerleyen bir yapısı olan Guguk Kuşu, buna rağmen seyirciyi sıkmayan bir film olarak nitelenebilir. Filmde bir takım duygular çeşitli sahnelerle somutlaştırılarak oldukça başarılı bir şekilde seyirciye sunuluyor.

Guguk Kuşu birçok açıdan ele alınabilecek farklı bir yapıt olarak dikkat çekiyor. Filmde özgürlüğüne son derece düşkün bir mahkum olan Randle Patrick McMurphy, akıl hastası numarası yaparak kendisini güvenliğin daha zayıf olduğu bir akıl hastanesine gönderiyor. McMurphy’nin akıl hastanesinde yaşadıklarının konu edindiği film, ruhaf bir özgürlük mücadelesine sahne oluyor. Hastanede oldukça tuhaf arkadaşlar edinen McMurphy, hastanenin başhemşiresiyle ciddi sorunlar yaşıyor. Oldukça otoriter bir kadın olan Mildred Ratched, McMurphy’i de diğer hastalar gibi kontrolü altına almak için büyük çaba sarf etse de pek muvaffak olamıyor. Hemşire Mildred Ratched karakterine hayat veren Louise Fletcher bu filmdeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu Oscarı’na layık görülmüştür. Ayrıca film 9 dalda Oscar adayı olmuş ve En İyi Film, En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Yönetmen olmak üzere 5 dalda Oscar’a layık görülmüştür.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir