Mandela: Long Walk to Freedom

İngiltere ve Güney Afrika ortak yapımı olan filmin orijinal adı Mandela: Long Walk to Freedom. Filmin yönetmenliğini Boleyn Kızı filmiyle hatırladığımız İngiliz yönetmen Justin Chadwick yapıyor. Oyuncu kadrosunda Idris Elba, Naomie Harris, Tony Kgoroge gibi oyuncuların olduğu Mandela: Özgürlüğe Giden Yol biyografi türünde yılın iddialı yapımlarından. Filmde hayatı anlatılan Mandela’yı ingiliz aktör Idris Elba canlandırıyor. Filmin senaryosunu ise Nelson Mandela’nın otobiyografisinden faydalanarak William Nicholson kaleme alıyor.

Güney Afrika’nın ilk siyahi ve demokratik seçimle başa gelen lideri olan, özgürlük savaşçısı ve 1993 Nobel Barış Ödülü sahibi Nelson Mandela’nın çocukluğundan itibaren hayatı kronolojik sıraya uyularak filme konu oluyor. Mandela’nın çocukluk, öğrencilik, avukatlık dönemleri, demokrasi uğruna verdiği mücadele ve devlet başkanlığına uzanan serüveni, filmi izleyenleri bekleyenler arasında.

28 Kasım 2013’de Güney Afrika’da vizyona giren 141 dakikalık Mandela: Özgürlüğe Giden Yol filminin Türkiye’de ise vizyon tarihi 4 Nisan 2014 olarak duyuruldu.