Onu Sarıya Boya

Orijinal adı Rang de Basanti olan Onu Sarıya Boya, 2006 yılı Hindistan yapımı bir dram filmidir. Yaklaşık 5 buçuk milyon dolarlık bir bütçeye sahip olan film, dünya çapında 17 milyon dolara yakın bir hasılat elde etmiştir. Çeşitli organizasyonlarda toplam 35 ödüle aday gösterilen film, bunlardan 16 tanesini kazanmayı başarmıştır.

Yönetmen koltuğunda Rakeysh Omprakash Mehra’nın oturduğu filmin senaryosunu Renzil D’Silva ve filmin yönetmeni Rakeysh Omprakash Mehra kaleme almıştır. Yapımcılığını David Reid ve Ronnie Screwvala’nın üstlendiği Onu Sarıya Boya’nın müzikleri, A. R. Rahman tarafından bestelenmiştir. 157 dakika uzunluğundaki filmin oyuncu kadrosunda Bollywood’un en önemli yıldızlarından olan Aamir Khan, Siddharth Narayan, Sharman Joshi, R. Madhavan, Atul Kulkami, Alice Patten, Kunal Kapoor gibi isimler yer almaktadır. Renkli formatta izleyiciyle buluşan filmin hikayesi Kamlesh Pandey’e aittir.

Filmde bir İngiliz araştırmacının, kültür araştırması yapmak niyetiyle Hindistan’a gelmesiyle karşılaştığı manzara izleyiciye aktarılmaktadır. Dedesinin anılarından yola çıkarak Hindistan kültürü ve bağımsızlık mücadelesi hakkında belgesel çekmek isteyen araştırmacı Sue, üniversitelerden oyuncu olmaları için öğrencileri toplar. Ancak farkeder ki Hint gençleri benliklerini kaybederek, Batı’nın taklitçileri haline gelmiştir. Onu Sarıya Boya, bir toplum eleştirisi olarak nitelendirilebilir.