Rebecca

Rebecca, 1940 yılı Amerikan yapımı bir gizem ve dram filmidir. Film, İngiliz yazar Daphne du Maurier tarafından yazılan aynı isimli romandan beyaz perdeye uyarlanmıştır. Du Maurier ise Rebecca isimli romanı Charlotte Bronte’nin yazdığı Jane Eyre’den esinlenerek yazmıştır. Yani Rebecca filminin ana esin kaynağı Jane Eyre’dir. Siyah-beyaz formatında izleyiciyle buluşan film, aday gösterildiği 13 ödülün 4 tanesini kazanmayı başarmıştır.

Sinema tarihinin klasikleri arasında yer alan filmin yönetmen koltuğunda usta yönetmen Alfred Hitchcock oturmaktadır. Yapımcılığını David O. Selznick’in üstlendiği filmin uyarlama senaryosunu Joan Harrison ve Robert E. Sherwood kaleme almıştır. 130 dakika uzunluğundaki Rebecca, Akademi Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo da dahil olmak üzere 11 dalda aday gösterilmiş, En İyi Siyah-Beyaz Görüntü Yönetmeni ve En İyi Film dallarında Oscar’a layık görülmüştür. Müziklerini Franz Waxman’ın bestelediği filmin oyuncu kadrosunda Laurence Olivier, Joan Fontaine, George Sanders, Judith Anderson, Nigel Bruce, Reginald Denny, C. Aubrey Smith, Gladys Cooper gibi isimler yer almaktadır.

Rebecca, esrarengiz bir şekilde hayatını kaybetmiş bir kadındır. Kocası Maxin de Winter ise eşinin ölümünden birkaç ay sonra yeniden evlenmiştir. Adamın yeni eşi, Rebecca’dan habersizdir ve adama deli gibi aşıktır. Daha sonra gelişen olaylar mevcut durumun üzerindeki sis perdesini aralayacak ve Rebecca’ya olanlar gün yüzüne çıkacaktır.