Seks

Seks kavramı ülkemizde çok ayıp vari bir kimliğe bürünmüştür. Bu kimliğe bürünmesinde birçok etken olduğu gibi insanları belli başlı ihtiyaçlarının gerçekleşmesi gereklidir. İnsanın belli ihtiyaçları olduğunu Abraham Masla ihtiyaçlar hiyerarşisinde açıkça belirtmiş ve dünya genelinde kabul görmüştür. Bu ihtiyaçlar hiyerarşisine baktığımızda fizyolojik ihtiyaçlar olarak adlandırılan temel ihtiyaçlarımız; olmazsa olmaz ihtiyaçlarımız: Açlık, susuzluk, cinsellik… Bu aşamayı gerçekleştirmeden bir üst basamağa çıkamayız.

Seks insanlığın vazgeçilmez bir fizyolojik ihtiyacıdır. Bizler için açlık ne ise susuz kalmak ne ise cinsellik de o kadar önemlidir. Seks karşılıklı etkileşimle meydana gelen bir araçtır. Buradaki etkileşim gerek aşk olarak filizlenir gerekse ihtiyaç olarak filizlenerek karşımıza çıkabilir.

Bu araçta bazı koşulları yerine getirmek sağlıklı bir cinsel ilişkinin temel taşlarını oluşturur. Bir ilişkiye girileceğinde öncelikle sebebinin ne olduğu önemlidir. Çocuk yapmak, haz almak, ihtiyaç vs. Bu tanımlandığında çift üzerine düşen rolleri ona göre üstlenecektir. Seks aracında çiftin ilişkiye girmeye istekli olması da bir o kadar önem arz eder.

Bu şartlar sağlandığında sağlıklı bir ilişkiye temel atılmış olur. İlişkiye başlandığında ön sevişmenin uzun tutulması her iki taraf içinde sağlıklıdır. Bayan partnerin yumurtalığının daha çok açılmasını sağlar. Erkek için ise sperm hücrelerinin daha yoğunlaşması gerçekleşir.

Bu şartta sağlandığında cinsel birleşme gerçekleşir. Erkekteki sperm hücrelerinin kadındaki yumurta hücresine yerleşmesiyle birleşme tamamlanmış olur. Cinsel doyum bayan ve erkek partnerler için gerçekleşmiş; fizyolojik ihtiyaç tamamlanmış olur. Burada eğer sperm hücreleri yumurta hücrelerini döllemiş ise döllenme meydana gelir. Yeni bir döllenmiş hücre dişi bireyin rahminde vücut bulur.