Sıkı Dostlar

Yönetmen koltuğunda usta yönetmen Martin Scorsese’in oturduğu film, sinema tarihinin kült yapımlarından biri özelliğini taşımaktadır. Orijinal adı GoodFellas olan film Nicholas Pileggi’nin Wiseguy isimli romanından beyaz perdeye uyarlanmıştır. Irwin Winkler yapımcılığındaki filmin senaryosu Martin Scorsese ve Nicholas Pileggi tarafından kaleme alınmıştır. Henry Hill isimli mafya babasının gerçek hikayesini izleyiciye sunarken, Martin Scorsese kendine özgü teknikler kullanmıştır. Biraz yavaş ilerlemesi itibarıyla genel izleyiciye pek hitap etmese de adını en iyi filmler arasına yazdırmayı başaran Sıkı Dostlar, 2000 yılında ABD Ulusal Film Arşivi’ne katılmaya hak kazanmıştır.

1990 yılı Amerikan yapımı olan Sıkı Dostlar, kuvvetli oyuncu kadrosuyla da dikkatleri çekmektedir. Filmde Robert De Niro, Ray Liotta ve Joe Pesci başrolleri paylaşırken, bu üçlüye Lorraine Bracco, Paul Sorvino, Frank Sivero gibi isimler eşlik ediyor. Warner Bros’un dağıtımını üstlendiği film 6 dalda Oscar adayı olmuştur. Ancak sadece En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Joe Pesci Oscar almaya hak kazanmıştır. BAFTA Ödülleri’nde En İyi Film ödülü kazanan Sıkı Dostlar bu başarılarıyla isminden söz ettirmiştir.

Birçok sinemaseverin favori filmleri arasında yer alan Sıkı Dostlar Henry Hill isimli bir gangsterin hayatından bir kesit sunuyor. Filmde Henry Hill iki gansterle beraber bir soygun planlayıp gerçekleştirir. Henry’nin arkadaşları soygundan sonra soyguna karışan herkesi öldürür ve mafya aleminde yükselişe geçer. Henry ise bu durumdan oldukça rahatsızdır. Mevcut durumu kendine yediremeyen Henry harekete geçer ve olaylar gelişir.