The Water Diviner

Ülkemiz sinemasının bir türlü tam anlamıyla yansıtamadığı, seyircinin içine işletemediği “Çanakkale” konusu, Avusturalyalı bir aktör olan ve ilk defa bir sinema filmini yöneten Russell Crowe’un ellerinde hayat buldu.

Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz gibi yetenekli isimlerin de kadrosunda bulunduğu Son Umut (Water Diviner) filmi gösterime girdiği 26 Aralık 2014 tarihinden bu yana yaklaşık olarak 1.260.000 kişi tarafından izlenerek Türkiye’nin Çanakkale konulu filmlerinin izlenme rekorunu alt üst etti. Daha önce Çanakkale 1915 filmine ait olan 918.181 kişilik izlenme rekorunu 5 hafta gibi kısa bir sürede kıran Son Umut (Water Diviner) filmi, aynı zamanda yabancı bir yönetmen tarafından tarafsız olarak çekilen ilk ve tek Çanakkale filmi olma özelliğini taşımaktadır.

Filmde Binbaşı Hasan rolünde izlediğimiz Yılmaz Erdoğan’a Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülünü de getiren Son Umut (Water Diviner); üç çocuğunu da savaşta kaybeden bir babanın, bin bir zorlukla Çanakkale’ye gelerek çocuklarının mezarlarını bulma çabasını konu etmektedir.