Unbroken

Laura Hillenbrand’in yazdığı, Unbroken: A World War II Story of Survival, Resilience and Redemption kitabının sinemaya uyarlaması olan film, 2014 yılında vizyona giren ve savaşın çirkin yüzünü gösteren filmler arasında yer alıyor. Filmin yönetmen koltuğunda ünlü oyuncu Angelina Jolie oturuyor. Unbroken filmi güzel aktrisin, yönetmen olarak, ikinci uzun metraj film deneyimi niteliğini taşıyor. Senaryosunu Ethan Coen, Joel Coen, Richard LaGravenese ve William Nicholson’ın yazdığı Unbroken filminin oyuncu kadrosu ise Domhnall Gleeson, Jack O’Connell, Jai Courtney, Garrett Hedlund gibi isimlerden oluşuyor.
Angelina Jolie’nin prodüksiyon kısmında da yer aldığı, savaş, dram ve biyografi türündeki ABD yapımı filmin, Türkiye dağıtımı UIP Türkiye tarafından yürütülecek. Unbroken filmi ile ikinci yönetmenlik deneyimini yaşayacak olan Jolie’nin performansı merak konusu. Angelina Jolie hayranları ve türün meraklıları tarafından heyecanla beklenen filmin Türkiye’de izleyiciyle buluşma tarihi 26 Aralık 2014 olarak duyuruldu.
Bir kitap uyarlaması olan Unroken’ın konusunu kısaca değinmemiz gerekirse; filmde Louis Zamperini isimli bir atletin hayatının bir dönemi anlatılıyor. Louis Zamperini başarılı bir uzun mesafa koşucusudur. Amerikalı olan Zamperini ülkesinin olimpiyat takımında yer alır ve 1936’da Berlin’deki olimpiyatlarda ülkesini temsil eder. Çok iyi bir yarış çıkarmasına rağmen birinci olamayan Zamperini’nin performansı o kadar dikkat çeker ki Hitler kendisiyle tanışmak ister. Kendisini daha da geliştiren Zamperini dört yıl sonra yapılacak olan olimpiyatlarda açık ara favori olarak gösterilmektedir. Ancak ikinci dünya savaşının patlak vermesi nedeniyle olimpiyatlar iptal edilir. Ortaya çıkan savaşta gönüllü olarak yer alan Zamperini, bir kaza sonucu arkadaşlarıyla birlikte, düşmanları konumundaki Japonların eline geçer. Esaret altında işkenceye de maruz kalan Louis Zamperini’nin hayatının bu dönemleri filmde yansıtılacak.