Zafere Hücum

Orijinal adı Rush olan Zafere Hücum, 2013 yılı İngiltere ve Almanya ortak yapımı bir biyografi, aksiyon ve dram filmidir. Yaklaşık 38 milyom dolarlık bir bütçeye sahip olan film yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde 30 milyon dolara yakın bir hasılat elde etmiştir. Filmin diğer ülkelerde elde ettiği gelir, bütçesini ancak karşılayabilmiştir. Toplam 39 ödüle aday gösterilen Zafere Hücum, bu ödüllerden sadece 4 tanesine layık görülmüştür.

Yönetmen koltuğunda Akıl Oyunlar filmiyle Oscar’a layık görülen Ron Howard’ın oturduğu filmin senaryosunu Peter Margon kaleme almıştır. Yapımcılığını Andrew Eaton, Eric Fellner, Brian Grazer, Ron Howard, Peter Morgan, Brian Oliver gibi isimlerin üstlendiği filmin müzikleri, usta isim Hans Zimmer tarafından bestelenmiştir. Filmin güçlü oyuncu kadrosunda ise Chris Hemsworth, Daniel Brühl, Olivia Wilde, Alexandra Maria Lara, Pierfrancesco Favino, David Calder, Natalie Dormer, Stephan Mangan, Christian McKay gibi isimler yer almaktadır. Zafere Hücum, Golden Globes Ödülleri’nde En İyi Film ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında aday gösterilmiş ancak kazanamamıştır. Ayrıca BAFTA Ödülleri’nde En İyi Kurgu ödülüne layık görülen film, En İyi Ses, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalları da dahil olmak üzere 4 dalda ödüle aday gösterilmiştir.

Filmde, 1970’lerde iki F1 pilotu arasında yaşanan çekişme izleyiciye aktarılıyor. Formula’nın altın yılları olarak nitelenen dönemde biri İngiliz diğeri Avusturyalı iki F1 pilotu dillere desten bir mücadeleye girişmiştir. Bir yarış esnasında gerçekleşen kazada Niki Lauda’nın yaralanması dahi bu kıyasıya mücadeleye engel olamayacaktır. Zafere Hücum, kaliteli bir biyografi filmi olarak dikkat çekmektedir.